Akaryakıt sektöründe kadının yükselişi

İstasyonlarda çalışan kadın istasyon müdürü 70’ten 140’a yükseldi. Kadın akaryakıt satış yetkilisi 27 kişiden bin 63’e, kadın market satış yetkilisi ise 576’dan bin 630’a yükseldi. Kadın istihdamına destek veren bayi sayısında ise yüzde 338 artış gerçekleşti.

Proje sektörün çehresini değiştirirken OPET ve İŞKUR, yeni bir protokole daha imza attı. Kadın Gücü Projesi işe alım süreçlerinde OPET ve Sunpet bayilerinin İŞKUR istihdam teşviklerinden yararlanmasına olanak sağlayan protokol çerçevesinde özel eğitim ve mesleki gelişim programları da oluşturulacak.

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Öztürk, “Kadınların eşit fırsatlara sahip olması; daha adil, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir dünyanın temelini oluşturuyor. OPET olarak toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı projemiz Kadın Gücü, ne mutlu ki tüm ön yargıları yıkarak ilerliyor. Proje ile birlikte sadece OPET istasyonlarında değil, tüm akaryakıt dağıtım sektöründe kadın istihdamının arttığını görüyoruz. Kadınlar ile birlikte sektörün çehresini değiştiren, güzelleştiren bu projeyi akaryakıt istasyonlarındaki anlayış tamamen değişene kadar sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Kadın istihdamına destek

İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş ise şunları söyledi:

“OPET altı yıldır sürdürdüğümüz Kadın Gücü projesi ile kadınların daha az yer aldığı akaryakıt dağıtım sektöründe kadın istihdamının artırılmasına yönelik çalışmalar yürüterek projenin başlangıcından bu yana sektörde kadınların daha fazla yer almasına yönelik önemli mesafeler kat ettik. Kadın istihdamı konusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek, kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının artırılması ile çalışma hayatında aktif rol alabilmelerinin sağlanmasına katkıda bulunmak için Cumhurbaşkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve bu konuda çalışma gerçekleştiren ilgili Bakanlıklarımız ile iş birliği yaparak Şubat ayında ‘İş Pozitif’ programımızı hayata geçirdik. Bu program kapsamında kadınlarımızın yetenek ve potansiyelini ortaya çıkarmak ve çalışma hayatının her alanında aktif hale gelebilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan ‘Her Meslekte Kadın Eli’ projesi ile kadınların işgücü piyasasında hiç yer alamadıkları ya da çok az yer alabildikleri alanlarda kadın istihdamını desteklemeyi amaçlıyoruz. Bugün de projemiz kapsamında OPET ile protokolümüzü yenileyerek iş birliğimizi daha da ileri seviyeye taşıyor, akaryakıt dağıtım sektöründe kadın istihdamının sürdürülebilirliğini desteklemeyi hedefliyoruz.”

Teknolojide fırsat eşitliği

Türkiye’de 18-27 yaşındaki kadınlara ücretsiz online eğitim vermek hedefiyle Yapı Kredi, CIFAL Istanbul, Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü ile Bahçeşehir Üniversitesi’nin başlattığı “Teknolojide Fırsat Eşitliği” programına Bahçeşehir Koleji de katıldı. Bu kapsamda, Bahçeşehir Koleji’nde okuyan 15 ve üzeri yaştaki öğrenciler, velileri ve öğretmenler de artık programdan yararlanabilecek.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Özden Önaldı, “Yapı Kredi olarak, daha gelişmiş ve sürdürülebilir bir dünya için kadınların teknoloji sektöründeki varlığını güçlendirmeyi ve yolun başında onlara destek olmayı önemsiyoruz. Büyük veriden yapay zekaya, bulut teknolojilerinden siber güvenliğe, nesnelerin internetinden endüstri 5.0’a kadar konunun uzmanları tarafından kapsamlı bir eğitim içeriği olan ‘Teknolojide Fırsat Eşitliği’ programına artık Bahçeşehir Koleji’nde okuyan 15 ve üzeri yaştaki öğrenciler, velileri ve çalışanlar da katılabilecek. Böylece genç kızlarımız henüz üniversite seçimlerini şekillendirirken, teknoloji alanındaki farkındalıklarını artırarak bilinçli karar verme fırsatı bulacaklar. Projemiz kapsamında, programdan faydalanabilecek kadınların sayısının artmasından dolayı çok mutluyuz. Eğitimlerini tamamlayarak, sertifikalarını alan kadınların, teknoloji sektöründe de bir adım önde olmaları için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde birinci oldu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Hollanda merkezli bağımsız veri şirketi Equileap tarafından gerçekleştirilen “Gelişmekte Olan Piyasalar Cinsiyet Eşitliği Endeksi”nde birinci sırada yer aldı. Gelişmekte olan piyasalarda bin 500 şirket arasında yapılan araştırma sonucu yüzde 71’lik cinsiyet eşitliği skoru ile birinci olan banka, 2024 yılı listesinde Türkiye’den yer bulan tek kurum oldu.

Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını tüm açılımlarıyla analiz eden en kapsamlı küresel veri tabanına sahip olan Equileap, titiz araştırmalarıyla finansal kuruluşların yatırım yapması gereken altın standart ölçümlerini sağlıyor. Küresel piyasalardaki eşitsizliğin yol açtığı riskleri değerlendiren ve fırsatları ortaya koyan Equileap, gelişmekte olan piyasalarda daha dengeli ve eşitlikçi bir yatırım ortamının oluşmasını amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir