İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin naaşı Tebriz’e götürülüyor: Cenaze töreni ne zaman düzenlenecek?

İran’da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğinin açıklanmasının ardından, naaşların Tebriz kentine götürüldüğü duyuruldu. Reisi ve beraberindekiler için cenaze töreninin, 21 Mayıs Salı günü Tebriz’de düzenleneceği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs Pazar günü Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte bir barajın açılışını yapmak üzere sabah saatlerinde Azerbaycan’a gitmişti.

REİSİ’NİN HELİKOPTERİNDE KİMLER VARDI?

Devlet televizyonunun haberine göre, Cumhurbaşkanı’nın helikopteri İran-Azerbaycan sınırında yer alan Doğu Azerbaycan vilayetinde kaza geçirdi. Cumhurbaşkanı Reisi’ye eşlik edenler arasında öne çıkan isimler şunlar:

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan: 25 Ağustos 2021’den bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu ve bundan önce İslami Şura Meclisi Uluslararası İlişkiler Konseyi Başkanı’nın özel yardımcısı görevini üstlenmişti. Aynı zamanda eski dışişleri bakanı Cevad Zarif’in siyasi danışmanı ve Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Akademisi’nde profesördü.

Abdullahiyan’ın Dışişleri Bakanlığı döneminde, İran, Tahran ile Riyad arasında yaşanan gerginliğin ardından 7 yıl sonra Suudi Arabistan ile Mart 2023’te diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve büyükelçiliklerin karşılıklı olarak açılması konusunda anlaşma sağlandı.

Malik Rahmeti: Geçtiğimiz ocak ayından bu yana Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi olarak görev yapan Rahmeti, geçen yıl İran Özelleştirme Kurumu’nun başkanlığını yürütüyordu. Rahmeti, 1980’lerde yaşanan Irak-İran savaşı sırasında kimyasal silaha maruz kalmasından kaynaklanan hastalıklar sebebiyle vefat eden eski Devrim Muhafızları komutanı Zeynelabidin Hurram’ın yerine getirilmişti.

Muhammed Ali el-Haşim: Cuma imamı ve Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde Veliyyi Fakih Temsilcisi görevini yürüten Muhammed Ali el-Haşim, İran Ordusu’nda Manevi Rehberlik Kurumu’nun başkanı olarak görev yaptı. Direnişçi Din Adamları Birliği Merkez Konseyi’nin üyesi idi. Ayrıca Cuma İmamları Konseyi üyesi, Lider Uzmanlar Konseyi üyesi ve İran Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin Azerbaycan İşleri üyesiydi.

Söz konusu isimler ile birlikte Reisi’nin güvenlik ekibinin lideri Serdar Seyed Mehdi Musavi, helikopter pilotu Albay Seyed Taher Mostafavi, yardımcı pilot Albay Mohsen Daryanush ve uçuş teknisyeni Binbaşı Behrouz Ghadimi de kazada hayatını kaybetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir