ÖZEL | İlyas Kahraman ‘Fenerbahçe’yi Okan Buruk çalıştırsaydı’ dedi ve açıkladı

Galatasaray’da forma giymiş eski futbolcu İlyas Kahraman, Skorer Tv’nin konuğu oldu ve ligdeki şampiyonluk yarışını değerlendirdi. Nergis Aşkın’a konuşan Galatasaray’ın eski futbolcusu, Okan Buruk’un Fenerbahçe’nin başında olduğu senaryoyu yorumladı. Beşiktaş’ta Musrati için ise ‘Sergen Yalçın olsaydı transfer edilmezdi’ açıklamasını yaptı.

FENERBAHÇE ÇOK GERGİN
İlyas Kahraman şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın ligi önde bitireceğini düşündüğünü dile getirdi: Galatasaray için 2 hafta kaldı bence. Oynayacağı Sivas maçıyla, Karagümrük karşılaşması. Bu maçlarda 2’de 2 yaparsa Galatasaray kendi sahasında Fenerbahçe’ye karşı kaybetmeyecektir diye düşünüyorum. O moralle Fenerbahçe’yi yenebilir çünkü Fenerbahçe çok gergin. Maçlarını izliyorum, 15-20 dakikalık periyodda çok iyiler, çok istekli başlıyorlar ama skoru da aldıktan sonra bir gerileme başlıyor. Panik havası başlıyor. Maçın sonlarına doğru o gerginliği çok daha hissediyorum.

DERBİDE FARKLI BİR GALATASARAY İZLEYEBİLİRİZ
Galatasaray’da bu yok. Oyuncular biraz daha rahatlar. Geçen sene şampiyon olmuşlar, bu sene 4 puan öndeler. Maç içerisinde de o gerginliklerini görmüyorum. Bu iki maçı rahat geçerlerse Fenerbahçe maçında daha farklı bir Galatasaray izleyebiliriz. Tabii futbol bu. Futbolda daha önceki yıllarda çok şey gördük. Şampi diyoruz ama şampiyon diyemiyoruz şu an Galatasaray için. Büyük bir avantaj ve Galatasaray tarihi boyuncu hiç bu avantajı kaybetmemiş. Önde olduğu sezonları hep bitirmiş. Nitekim bu şekilde de biter diyorum. Diyorlar ya Galatasaray şampiyonluk modunu açmış. Tam o moddalar. Bu saatten sonra da bu farkın kapanacağını düşünmüyorum.  

‘FENERBAHÇE’Yİ OKAN BURUK ÇALIŞTIRSAYDI…’
İlyas Kahraman, Okan Buruk Fenerbahçe’yi çalıştırsaydı sorusuna şu yanıtı verdi: Bu baskıda takım yönetmek kolay değil, İsmail Kartal’a bu yönde hak vermiyor değilim ama taktiksel olarak Okan hocanın İsmail Kartal’dan çok daha iyi işler yapacağını düşünüyorum. Şampiyon yapar mı yapmaz mı bilmiyorum ama oyun anlamında İsmail hocadan daha iyi işler çıkartacağını düşünüyorum. Zor bir soru ama Okan hoca taktiksel olarak bir tık daha iyi. Fenerbahçe’ye daha katkı sağlayabilir, belki de şampiyon yapabilirdi. Puan farkı açılmazdı ama önde olabilirlerdi.

Bunu samimi olarak söyleyeyim. Okan Buruk ve İsmail Kartal’ı karşılaştırdığımda Okan hocanın taktiksel bir zekası var. İsmail hoca ise uzun senelerdir şampiyon olamamanın sıkıntısını yaşadı. Burada İsmail hocanın, yönetimin, taraftarın gerginliği var. Futbolcular da anladığım kadarıyla daha sözleşme imzalarken biz uzun yıllardır şampiyon olamadık, lig bizim için önemli diye empoze edilmiştir diye düşünüyorum. Çünkü bu kadar üst seviyedeki oyuncuların bu kadar panik havasına girmesi beni bu düşünceye itiyor. Bir de İsmail hocanın bu panik havasıyla yaptığı hatalar, oyuncu tercihleri, hamleleri, takım iyi giderken taşları yerinden oynatması düzen bir türlü oturamadı. Fred’in olmadığı maçlarda büyük sıkıntı yaşadılar. Galatasaray son 10 yıla baktığımızda şampiyonlukları var. Galatasaray’da başarısızlığın cezası kesiliyor. 2 senede 1 başkan değişebilir bunu görebilirsiniz. Başarısızlığı hazmetmiyorlar. Çok basit bir şey söyleyeceğim. Genç ve deneyimsiz bir başkan geldi. Tarihin en büyük teknik direktörünü takımdan gönderebiliyor. Burak Elmas’tan bahsediyorum. Ancak sonra getirdiği teknik adamla başarısız olunca o da gidebiliyor.  

FENERBAHÇE ÇİFT FORVET OYNAMALI
İlyas Kahraman, İsmail Kartal’ın çift forvet oynaması gerektiğini dile getirirken öte yandan kendi mevkiisinde oynayan Krunic ve Al Musrati ile ilgili yorum yaptı.  

Bu kadar üst düzey oyuncularla çift forvet oynaması gerektiğini düşünüyorum İsmail hocanın. İki tane fizikli, topla ilişkisi iyi olan, ceza sahasında gol atma şansı bir değil iki oyuncu oynattığınızı düşünün. Skor üretmekte çok daha fazla şansınız olur. Arkalarındaki oyuncuları iyi organize ettiğinizde çok fayda görürsünüz. Krunic için hiç iyi düşünmüyorum. Al Musrati ile ilgili de iyi düşünmüyorum. Gereksiz verilmiş paralar. Gerçekten yüksek rakamlar verildi ve hepsinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. İsmail hoca çift forvete dönmeli bakın orta sahada İsmail de sakat. Fred ile Mert Hakan’ı koyarım yan yana, Dzeko ile de Batshuayi’i koy ileri, biraz cesaretli olmak lazım. Galatasaray Fenerbahçe maçına forvetsiz çıktı geçen sene. Cesaret gerektiren bir taktikti. Sen Fenerbahçe’sin korkma bu kadar. Çık çift forvetle!  

OKAN HOCA 1 SENE DAHA KALACAK
İlyas Kahraman, Okan Buruk’un hedefinde Avrupa olduğunu söyledi: Bu sene Galatasaray’da şampiyonluk gelirse 1 sene daha kalacağını düşünüyorum Okan hocanın. Çünkü hedefinde Avrupa olduğunu çok iyi biliyorum. Orada oynamış bir oyuncu olarak hedefi Galatasaray ile Avrupa’dan bir kupa getirmek. Önümüzdeki sene iyi bir planlamayla, Şampiyonlar Ligi’nde bir çeyrek ya da yarı final yapma hayali olduğunu biliyorum. Hedefleri yükseliyor. Hırslı ve çok iyi bir insan. Başarılı olmasını istiyorum.  

SERGEN YALÇIN MUSRATİ’Yİ ALDIRMAZDI
Sergen hoca dönebilir neden dönmesin? Sergen hoca şampiyon yapmış Beşiktaş’ı. Sergen hocaya sistematik ve güzel bir planlama ile gelirseniz olur. Sergen hoca kadar futbolu bilen birisi var mı? Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli oyuncularından birisi. Bir oyuncu seyrettiği zaman kendine uygun oyuncuyu seçebilir. Oranın çocuğu, şampiyon da yapmış. Neden olmasın? Sergen hoca olsa Musrati’yi aldırmazdı. Boşa masraf derdi.  

BU FARKI TARİHTE GÖRMEDİM
İlyas Kahraman puan farkının açılması ile ilgili daha önce böyle bir şey yaşanmadığını söyledi: Tarihte hiç hatırlamıyorum. 15 puanları hatırlarım ama özellikle şampiyonluğa oynayan Trabzonspor ve Beşiktaş’ın en kötü sezonlarında dahil bu kadar geri kaldıklarını hatırlamıyorum. Bu ligimiz açısından çok kötü bir şey. Ortadaki pastanın paylaşımı ile alakalı. Galatasaray’da Fenerbahçe’de evet çok para harcadılar ama bunun sonucunda Avrupa’da başarı gelmeyince bu rakamları karşılama gücüne sahip değilsiniz. Sponsorlar da ileride karşılayamayacak durumlara gelecek. Sonraki senelerde ne olacak çıtayı bu kadar yükseltiyorsunuz? Bu böyle gitmeyecek. 2 sene önce şampiyon olmuş Trabzonspor’un şimdi geldiği hale bak. Şampiyonluk yarışından 40 puan geride. Bunlar kulüplerin iyi yönetilmesi ile alakalı. Planlar ve projeler çok önemli. Galatasaray’da Erden Timur geldikten sonra bir planlama içindeler. Onun da şimdi seçimde ne olacağı belli değil. Bu farkı tarihte görmedim. Ligimizin durumunu özetliyor.  

BEŞİKTAŞ’TA NEDEN BU PARALAR VERİLDİ
Beşiktaş’ın bu sene geçirdiği kaosu herhalde son yıllarda hiçbir kulüp geçirmedi. Şenol hoca, Burak, Santos, Serdar hoca. 4 tane teknik adamla çalıştı. Bu kadar puan farkı varken devre arasında bu kadar paralarla transferler geldi, neden bu paralar verildi, devre arası bu paraları vermek gerekiyor muydu? Yeni bir başkan olarak geliyorsunuz ama bir planlamanız olması lazım. Bu rakamların devre arasında verilmesi çok yanlıştı. Zaten şampiyonluk gitmiş feda denmesi lazımdı. Bu aldıkları oyuncuların seviyesine yakın çok daha uygun maliyetli oyuncular var. Muci’yi kullanırsınız ama Musrati gereksiz bir transfer oldu. Atiba’yı geri getirseler daha iyiydi. Önümüzdeki sene kadroyu çok iyi yapmaları lazımdı. Aslında sezon başında bu kadar geride kalacak bir takım değildi Beşiktaş. Ancak sezon içinde içeride ne olduysa onu bilemiyorum. Oyuncu teknik direktör iletişimleri, antrenmanlar nasıldı bunları sorgulayabiliriz. Beşiktaş her geçen gün kan kaybetti.  

İSMAİL KARTAL VE OKAN BURUK CESARET EDEMEİYOR
Galatasaray altyapısından yetişmiş olan İlyas Kahraman şu anda A takım kadrolarındaki oyunculara verilen paralar sebebiyle altyapıdaki oyuncuların çok fazla şans bulamadığından bahsetti.  

Galatasaray ve Fenerbahçe şu an ligin üstünde takımlar. İnanılmaz rakamlarla inanılmaz oyuncular transfer ettiler. Yabancı kuralını da sonuna kadar kullanıyor kulüpler. Bu oyuncuların arasına girebilmek için çok üst düzey mesela Arda Güler gibi bir yetenek olmak gerekiyor. Şampiyonlukta tam bir kaosa dönüştü. Böyle olunca da tabii genç oyunculara şans verebilmeye kimse cesaret edemiyor. Belki İsmail Kartal da Okan Buruk da cesaret edemiyor. Bu nereye kadar gidecek o da bir soru işareti. Yarın öbür gün bu maliyetli oyuncular maddi açıdan çok büyük sıkıntılar yaşatacak. Bu oyuncuları ülkemizde görmek istiyoruz tabii ki ama bu oyuncuların arasında Türk genç yetenekleri serpiştirmek çok önemli. Ben altyapıdan geldiğim için oradan gençlerin yetişmesini çok istiyorum. Yarın öbür gün o çocuklar Avrupa’ya transfer olarak kulüp bütçesine büyük katkı sağlayacaklar. Arda Güler’i örnek gösterebiliriz. Bana sorarsanız uygun bir fiyata gitti. Yani 20 milyon euro büyük bir rakam ama baktığımızda Arda’nın yetenekleri ne kadar üst düzey bir futbolcu olduğunu gösteriyor.  

SEMİH KILIÇSOY İHTİYAÇTAN DOLAYI PARLADI
Örnek vermek gerekirse Beşiktaş şampiyonluk yarışında neredeyse 40 puan geride kaldı. Bu süreç içerisinde hoca değişiklikleri oldu, takımdaki oyunculardan performans alınamadı ve Semih ortaya çıktı. Beşiktaş şampiyonluk yarışında olsaydı Aboubakarların, Ghezzalların olduğu yerde bu kadar forma şansı bulabilir miydi? Başarıya gittiğinde genç oyuncu maalesef tercih edilmiyor.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir