Snapdragon X Elite, Intel’in başına bela olacak

İçerik üreticileri için oldukça çekici olan bu bilgisayarların şu anki temel sorunu, uygulama eksikliğiydi. Ancak, Blackmagic Design, popüler ve ücretsiz DaVinci Resolve 19 (beta 3) video düzenleme ve efekt yazılımının artık bu yeni yonga setini desteklediğini duyurdu.

Blackmagic Design, DaVinci Resolve 19 beta 3’ün artık Qualcomm’un yeni hepsi bir arada CPU, NPU ve GPU işlemcisi olan Snapdragon X Elite’i desteklediğini belirtti. DaVinci Resolve, DaVinci Neural AI Engine’in performansını optimize etmek için ince ayarlandı ve NPU hızlandırması sayesinde kullanıcılar, bu yeni işlemciyi kullanan bilgisayarlarda sihirli maske gibi AI araçlarında 4.7 kat daha hızlı performans ve akıllı yeniden çerçeveleme için 2 kat daha hızlı performans elde edecekler.

Intel PC’lerde ve Mac’lerde bulunan tüm DaVinci Resolve 19 araçları Qualcomm platformunda da mevcut. Bu araçlar arasında ColorSlice renk düzeltme aracı, Ultra NR gürültü giderme, hareket takibi ve stabilizasyon için Intellitrack AI, ses ducking ve daha fazlası bulunuyor. Bu araçların birçoğu yapay zeka tarafından desteklendiği için kullanıcılar, neredeyse tüm dizüstü bilgisayar işlemcilerini geride bırakan Snapdragon X Elite’in sinirsel motorundan faydalanacaklar.

Snapdragon X Elite çipli Yoga Slim 7x 14 inç dizüstü bilgisayar, 13 inç MacBook Air’den sadece ondalık bir pound daha ağır. Snapdragon X Elite ayrıca çok çekirdekli CPU performansında birçok Intel çipi ve Apple’ın M3’ünü geride bırakıyor. VPU (video işleme birimi), AV1, VP9, HEVC (H.265) ve H.264 kodlama ve kod çözmeyi (10-bit’e kadar) sunarak kullanıcıların çoğu yerel kamera formatıyla çalışmasını ve YouTube ve diğer platformlar için hızlı bir şekilde kodlama yapmasını sağlıyor.

Grafik performansı ise biraz zayıf kalıyor ve performans Intel’in Core Ultra 7 ile eşdeğer, ancak çoğu özel GPU’nun oldukça altında. Bu arada, Apple M3 GPU (bir MacBook Air’de) Snapdragon X Elite’i geniş bir yüzde 31’lik farkla geride bırakıyor. Bu, DaVinci Resolve efektlerinin, kodlamanın ve GPU’ya dayanan diğer işlemlerin Wintel ve MacBook M3 makinelerine kıyasla yavaş olabileceği anlamına geliyor.

Yine de, Apple’ın dizüstü bilgisayarlarıyla başa çıkabilecek hafif bir yol bilgisayarı arayan içerik üreticileri için bu iyi bir haber. DaVinci Resolve 19 halka açık beta 3, Snapdragon X Elite ile Arm tabanlı Windows için artık Blackmagic Design web sitesinden indirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir